Програма реабілітації наркологічного центру “Відновлення”

Лікування алкоголізму, наркозалежності  та ігроманії має багато етапів на шляху до одужання, серед яких адаптація, консультації, групи допомоги, спільне дозвілля, духовне і моральне виховання особистості.

Підготовчий етап лікування алко- та наркозалежності

 1. інформування: інтернет-сайт, буклети, візитки, інформаційні листи.
 2. консультування: телефони “гарячої лінії”, –+38 097 803 80 83 ,                                                                  +38 099 768 99 91, консультації з питань лікування алкоголізму, наркозалежності та ігроманії; співбесіда з залежними і співзалежними людьми.

На цьому етапі проводяться безкоштовні співбесіди з залежними і близькими родичами. Надається морально-психологічна підтримка та інформація про роботу програми соціальної реабілітації: правилах перебування, розпорядку дня, умови проживання та харчування, зв’язку з родичами тощо. Для людини, яка прийняла рішення про проходження реабілітації,  уточнюється порядок та умови приїзду, необхідні документи, список речей для проживання та дотримання гігієни.

Етап реабілітації 

 1. адаптаційний період
 2. інтеграція в реабілітаційну програму: навчання (індивідуальні та групові заняття); трудотерапія (внутрішній благоустрій будинку); дозвілля (особистісно-орієнтований підхід); робота з співзалежними людьми (батьківські групи); участь в профілактичній антинаркотичної роботі.

Наркологічний центр Відновлення для лікування алкоголізму, наркозалежності та ігроманії підтримує політику виведення з хімічної залежності в лікувальних установах перед поступленням в реабілітаційний центр.

Адаптаційний період є найпростішим і триває 1-2 тижні.На цьому етапі виключаються контакти із зовнішнім світом, крім листування з родичами. Кожен новоприбулий на реабілітацію має супроводжуючого, який перебуває з ним 24 години на добу протягом усього етапу адаптації. В обов’язки наставника входить роз’яснення правил перебування в реабілітаційному центрі і норм поведінки. Наставник ділиться з новачком власним досвідом.  Критерій успішного проходження даного періоду – це відновлення в учасника програми соціальної реабілітації здатності до об’єктивної оцінки свого фізичного та емоційного стану, перспектив  тверезості та короткострокового планування  життя.

Реабілітація передбачає використання програми наркологічного центру в повному обсязі, отримання соціальних послуг в індивідуальному порядку, визначеному раніше. Наркологічний центр Відновлення (“Відновлення”) допомагає проходженню цього етапу максимально легко.

Успішне проходження даного етапу визначається наявністю позитивних змін у фізичному, психологічному та соціальному статусі реабілітанта з допомогою оцінки психологів, консультантів та родичів учасника програми реабілітації.  Критерієм успіху є активна соціальна позиція, готовність до змін, впевнена позитивна самоідентифікація, розширення просторових кордонів життя.

Одним із завдань співробітників реабілітаційного центру є духовне і моральне виховання особистості.

Причиною будь-якої залежності може бути внутрішня порожнеча, тому одним з методів лікування стає віра в Бога і Вищі сили, застосування біблійних принципів у повсякденному житті.

Невід’ємною частиною реабілітації є трудотерапія. Щоденна праця загартовує характер, виробляє в людини дисципліну і відповідальність – якості, які необхідні для подальшого самостійного життя.

В основі реабілітаційного процесу лежить індивідуальний підхід, що враховує унікальні особливості характеру залежної людини. Одним із завдань програми реабілітації у наркологічному центрі Відновлення (м. Львів) є заміщення потягу до наркотиків та алкоголю новими життєвими цінностями, у тому числі турботою про власне здоров’я та сім’ю. Хлопці та дівчата відвідують спортзал, басейн, грають у настільний теніс, волейбол, футбол та інші рухливі ігри. Щороку між командами наркологічних центрів проходять товариські матчі з футболу. У ході лікування алко- та наркозалежних, проводиться заохочення їх до культурного життя, в програму соціальної адаптації входять поїздки в кіно, цирк, театри, учасники програми реабілітації відвідують кінну спортивну школу ДЮСШ “Буревісник”.

Велику увагу у реабілітаційному центрі “Відновлення” для лікування алкоголізму, наркозалежності та ігроманії приділяють роботі з сім’ями пацієнтів. Наш досвід показує, що при одночасній роботі над собою залежної людиною і людей, які живуть поруч, ефективність лікування підвищується на 30%. Протягом року співробітники реабілітаційного центру надають їм морально-психологічну і духовну підтримку.

Здорові сімейні відносини – це профілактика будь-якої залежності та підтримка тверезості на довгий період.

На завершальному етапі соціальної реабілітації учасники програми беруть активну участь в профілактичній антинаркотичній роботі, спільно зі співробітниками реабілітаційного центру пропагандують тверезий та здоровий спосіб життя серед населення.

Етап постреабілітаційного супроводу

 1. групи взаємодопомоги (для випускників реабілітаційних центрів)
 2. сімейне консультування
 3. робота з співзалежними людьми та дітьми 8+
 4. індивідуальні консультації
 5. профорієнтація та працевлаштування
 6. проведення акцій, семінарів, конференцій
 7. спільне дозвілля (спорт, акції, свята)

Остаточний результат програми соціальної реабілітації формується після повернення реабілітанта в його природне середовище. Короткий термін ремісії не є кінцевим результатом соціальної реабілітації. Тільки тривала і безперервна ремісія, активна громадська та соціальна позиція випускника в природному середовищі соціуму, відновлення  зв’язків з сім’єю та рідними може вважатися переконливим підтвердженням позитивного результату проходження програми соціальної реабілітації та гарантією відновлення його в суспільстві як благонадійного громадянина.

Після проходження курсу реабілітації у наркологічному центрі Відновлення (м. Львів) хлопці та дівчата потребують подальшої підтримки. Їм необхідна допомога в адаптації до життя в соціумі та сприяння тверезості.

З метою надання підтримки учасникам програми соціальної реабілітації після її завершення  діють служби постпрограммного консультування, які відстежують подальшу долю учасників програми, проводять зустрічі з випускниками, дають їм необхідні рекомендації. Також співробітники реабілітаційного центру допомагають випускникам з працевлаштуванням і професійним навчанням.

Відновлення

У тому випадку, якщо випускник повертається до вживання наркотичних засобів, алкоголю та ігроманії, йому надається можливість повторно звернутися до реабілітаційного центру для вирішення питання про лікування та проходження програми соціальної реабілітації. При цьому консультантами  реабілітаційного центру “Відновлення”  надаються рекомендації щодо корегування програми соціальної реабілітації та зміні реабілітаційного процесу.