Алкоголь- це прекрасне лікарство від життя

Вчені здавна спостерігають за формою розвитку алкоголізму. Відомі навіть стадії, типові симптоми. Їх точно визначили та зробили детальний опис в спеціальній літературі. Здавалося б, що ще потрібно, щоб побачити грань між побутовим пияцтвом і алкоголізмом?

З часів появи алкоголю ведеться полеміка, і сторони ще не прийшли до спільного знаменника у визначенні, що таке алкоголізм. Одні вважають його захворюванням, інші – розбещеністю

Ось ще одна точка зору: розбещеність – пияцтво, а алкоголізм, все-таки хвороба. Коментар з цього приводу зводиться до порівняння алкоголізму з гіпертонією: тиск може піднятися у будь-якої людини, але не всі люди гіпертоніки. Виходить, не все питущі алкоголіки! Тоді виникає цілком резонне питання: після скількох чарок/літрів, на яку добу, або через який час людина «вип’є свою норму» і все – край, пора зав’язувати?

Багато вчених поки сходяться в одному: пияцтво – це стартовий майданчик серйозного захворювання. У людини, яка не переходить грань, «зеленого змія» важко поселити. Це не відноситься до тих, хто зрідка прокидається з тремтінням у руках і головним болем, млявістю і розбитістю в тілі. Якщо в цей час рука знову потягнеться до чарки і після чергової «соточки» людині стає легше, це – симптом, що насторожує.

Здоровий організм вранці не прийме спиртне після вчорашнього застілля. Нудота і блювання – цілком зрозуміла реакція організму на похмільну чарку. У цій площині і є та тонка і хитка грань, яка знаходиться між пияцтвом і алкоголізмом.

Отже, перший симптом алкоголізму- опохмеління зранку.

Попередження про настання хвороби-  це потяг, тяга до спиртного. У тяги завжди є «вагомий» аргумент:

  • свята;
  • традиції в колективі;
  • необхідність поспілкуватися зі старим або кращим другом;
  • проблеми в колективі або в сім’ї і т.п.

Свята закінчуються, друзі змінюються, на місце минулих проблем приходять інші. Народжуються нові приводи. Відмовки звучать все менш переконливо. Пияцтво триває.

Якщо раніше друзі вмовляли випити, то з часом людина сама знаходить привід «випити і поговорити»: без півлітрівки слово до слова вже не в’яжеться. Поступово друзі йдуть з такого кола спілкування, на зміну їм приходять інші, стає більше охочих випити і готових пити регулярно.      Питуща людина, швидше, не по своїй волі, ніж усвідомлено вибирає собі коло спілкування. В оселі в затишному місці обов’язково робить «заначку»: а раптом хтось прийде, а пригостити нічим! Але це вже не страховий пунктик гостинності, а особистий резерв, «щоб далеко не бігати».

Питуща людина не може погодитися з думкою, що саме він – чергова жертва і майбутній алкоголік. Часто можна почути «пояснення», мовляв, алкоголіки, це ті, які п’ють поодинці. Привід пригостити товариша і поговорити з ним, сам по собі не поганий вчинок, якби, не гірка правда: це лише привід напитися.

Як непряма ознака початковій стадії перетворення побутового п’яниці в алкоголіка – позитивне сприйняття стану алкогольного сп’яніння і, супроводжуючий його, психічний комфорт. На кожне зауваження у питущої людини знаходиться виправдання своєї поведінки. Він згадує або придумує аргументи на користь алкоголю для організму, починає поступово вірити в ці «аргументи» і стверджує, що його не розуміють і заважають жити правильно. У свідомості питущого настає момент переоцінки життєвих цінностей, змінюються поняття моралі: він заперечує своє захворювання і можливість негативного впливу алкоголю на здоров’я.

Якщо вранці людина не може згадати, про що він говорив або що обіцяв під час застілля – це вони,провали в пам’яті, ще один симптом, що супроводжує появу алкоголізму.

На ранній стадії алкоголізму проявляється ще одна характерна стрижнева ознака зародження хвороби: людина втрачає контроль над кількістю випитого, вже не бачить верхню планку можливостей організму і не в силах зупинитися. Сідаючи за стіл, він дає обіцянку: 100-150 грам і – крапка.

Але організм реагує не на обіцянки людини, він живе за своїми законами. Вміст кожної чарки діє певний час, після чого вплив алкоголю слабшає. Щоб підтримати планку на обіцяному рівні, людина «додає» ще. Знову посилюється дія алкоголю і спадає. Знову слідує добавка. При цьому «притухає» первинний потяг до алкоголю і «відкривається» друге дихання, вторинний потяг, більш потужний, ніж попередній.

Втрата блювотного рефлексу-  це дуже важливий симптом і визначити його простіше, ніж два попередніх. Цей рефлекс – спроба самого організму протистояти дозі алкоголю, який сприймається не інакше, як отрута. Організм намагається позбутися від нього і перешкоджати вторгненню токсинів. Але, якщо часто «тренувати» організм таким способом, він почне адоптуватися до токсинів і через певний час перестане на них реагувати. Це означає повну перемогу алкоголю над організмом: тепер ним керує не розум людини, а його шкідлива звичка.

Переносимість спиртного-її ще називають толерантністю. Деякі вважають, що на цій стадії організм повністю освоївся в боротьбі з алкоголем і ніяка горілка тепер не страшна: стаж пиття розширив можливості організму переробляти отрути.

Але це помилкова думка. Просто до цього моменту організм «звикає» до високих доз. Фахівці визначили два види толерантності до алкоголю:

  • фізична толерантність визначається індивідуальними характеристиками організму людини, чим він міцніше фізично, тим вище витривалість до спиртних напоїв;
  • часті застілля підвищують переносимість алкоголю. Таку толерантність називають набутою. В стадії побутового п’янства фізична толерантність поступається придбаної в кілька разів.
  • похмільний синдром(по-науковому – абстиненція).

Похмільний синдром протікає з ускладненнями і не так швидко. Токсинів і продуктів розпаду алкоголю в організмі питущої людини накопичується набагато більше, ніж у здоровому. Вони суттєво впливають на роботу внутрішніх органів. Зазвичай похмільний синдром триває кілька днів:

  • більше, ніж з понеділка до вихідних, алкоголік не витримує і починає «лікуватися». Це на якийсь час пом’якшує хворобливість;
  • організм насилу «перетравлює» і усуває причини хвороби;
  • абстинентний синдром переходить в психоз або, як прозвали його в народі, стан «білої гарячки».

Абстинентний синдром може «розбудити» або загострити попередні болячки, а запущена хвороба призвести до набряку мозку, ураження дихального і серцевого центрів. За ними йде трагічний фінал.

При появі перших ознак алкоголізму, родичі повинні запропонувати допомогу і наполягти на лікуванні, щоб не втратити кохану людину-  зупинити його перед виходом на коротку і швидку дорогу в інший світ.