Перша стадія алкоголізму

Для першої стадії алкоголізму характерна поява первинного патологічного потягу до алкоголю (формування психологічної залежності) – спиртне є універсальним засобом для «зняття стресу», зустрічі з друзями, «лікування» застуди, відпочинку після роботи. Вживання спиртного повторюється регулярно, незважаючи на наслідки інтоксикації, які в основному з’являються наступного дня – головний біль, нудота, млявість, розбитість. Алкоголь і його вживання стає частою темою розмов, спогадів, анекдотів.

Формується алкогольне мислення – з’являються елементи психологічного захисту (применшення кількості випитого, заперечення наслідків вживання, захист свого «права на випивку»).

Ознаки першої стадії алкоголізму:

  1. зниження кількісного контролю – регулярно виходить, що випив більше, ніж планував, тобто “перебрав”.
  2. зростання толерантності до алкоголю – вживання все більшої кількості алкоголю для досягнення стану сп’яніння, ніж раніше. Зростання толерантності не означає «міцне » здоров’я, а є ознакою алкоголізму.
  3. алкогольні амнезії – «провали» в пам’яті на деякі періоди в стані алкогольного сп’яніння.

На жаль , перша стадія алкоголізму проходить майже завжди непомітно і вважається «п’ю як усі». Плавно переростаючи у другу стадію алкоголізму

Друга стадія алкоголізму

Друга стадія алкоголізму характеризується появою абстинентного (похмільного) синдрому – комплексу явищ, що виникають після припинення інтенсивного прийому алкоголю. Спочатку алкогольна абстиненція проявляється у вигляді зниження апетиту, сухості у роті , нудоті. При прогресуванні захворювання – з’являється тремор (тремтіння рук, порушення ходи), погіршується сон, з’являється тривога, неспокій.

Ті, які страждають алкогольною залежністю вперше починають похмелятися – спочатку до вечора, потім, при прогресуванні захворювання і вранці, для того, щоб “прийти в норму”.

На другій стадії алкоголізму відбувається:

  • формування запоїв (вживання алкоголю по 2-3 дні і більше поспіль) або постійне вживання алкоголю. Важливо , що щоденне вживання спиртного у відносно невеликих кількостях – це просто один з різновидів алкоголізму , але ніяк не здоровий спосіб життя.
  • загострення рис особистості – з’являються змінені форми сп’яніння, замість веселості – агресія. Настрій часто змінюється, з’являється емоційне огрубіння, дратівливість, збудливість.
  • формується алкогольна анозогнозія – заперечення свого захворювання, ігнорування алкогольних проблем всупереч будь-якій логіці.

Вже на другій стадії алкоголізму можуть з’являтися такі небезпечні ускладнення як біла гарячка та судомні напади  Фіналом захворювання є третя стадія алкоголізму.

Третя стадія алкоголізму

Для третьої стадії алкоголізму характерна деградація особистості, при якій переважають примітивні емоції, розбещеність, пасивність, зникають душевна прихильність, морально-етичні принципи, інтереси. Наростає грубе інтелектуальне зниження, аж до алкогольного недоумства. Уражені практично всі органи і системи організму хворого.

У багатьох саме цей образ асоціюється з хворим алкоголізмом, з алкоголіком. Саме з цим образом порівнюють себе, кажучи собі – я не такий, я не хворий.