Наркотики- це прекрасний засіб  забути про маленькі життєві проблеми, перетворивши своє життя в одну велику.

Стан, який виникає після прийому наркотику, називають наркотичним сп’янінням або наркотичною інтоксикацією. Прояви цього стану залежать від виду прийнятих наркотиків, вжитої дози та індивідуальних  особливостей організму.

Опіати (героїн, мак, метадон, дезоморфін, кодеїн) 

Ознаки вживання:

 

 • зіниці звужені, в темряві не розширюються
 • хриплуватий голос
 • часті почісування тіла, особливо обличчя і носа
 • рясне потовиділення, жар
 • Вигляд сонний, як у сильно втомленої людини. Моментами людина може провалюватися в сон, на вуличному сленгу «залипати».
 • У період ломки: сльозяться очі, нежить, безсоння,  блювання, діарея, озноб, біль у м’язах і кістках.

Кодтерпін – Протикашльвий і відхаркуючий засіб

 

При вживанні кодеїну перша фаза змазана, спостерігається гіперемія верхньої частини тіла,набряк обличчя,свербіж шкіри обличчя. Ці прояви зберігаються і у другій фазі і продовжуються до 1,5- 2 год. Перша фаза переходить в стан рухового і психічного збудження. Хворий дурачиться,голосно розмовляє,жестикулює,не сидить на місці. Найбільше,що турбує кодеїністів після припинення вживання-безсоння.

 

Subutex( бупренорфин)

Розроблений французькими фармацевтами з ціллю тимчасової заміни опіумних препаратів для полегшення фізичних страждань, викликаних припиненням вживання опіоїдів( як замісна терапія використовується в Іспанії, Португалії, Франції).

Синтезується з тебаїну( натуральний опіоїд з вмістом опію до 0,2 %), містить в собі бупренорфін і налоксон- антагоніст опіоїдів( блокує опіатні рецептори в мозку наркозалежного).

Побічні дії: швидке звикання, постійне відчуття паніки, страху, неспокою, відчуття агресії, безсоння.

 

Дезоморфін (крокодил)

Одна з модифікацій структури морфіну. Винайдений як обезболюючий препарат. Дія всьго 2-4 години, а залежність виникає дуже швидко. Виготовляють в домашніх умовах з кодеїновмісних препаратів, йоду і червоного фосфору.

Вживання призводить до запалення вен і розвитку тромбофлевіту, омертвіння і відторгнення тканин, появі виразок, різкого зниження імунітету, абсцесів внутрішніх органів.

 

Метадон

Синтетичний наркотик опійної групи. Синтезований в Німечинні в 1937 р як ефективний знеболювальний засіб. В Україні використовується в замістній підтримуючій терапії( ЗПТ). Дія наркотика від 24 до 72 годин. 

Синдром відміни протікає довго і болюче (до 1го місяця), починається приблизно з 5-6 дня після останього вживання.

 

Психостимулятори (амфетамін, вінт, ефедрин), а також “солі”.

Ознаки вживання:

 

 • зіниці розширені, але реагують на сильне світло і звужуються.
 • Підвищена балакучість
 • Сухість у роті
 • Безсоння, підвищена активність
 • Сильне збудження, тривожність, неспокій, напади паніки або параної
 • Відсутність апетиту

Під час дії наркотику, якщо його приймали вдома, людина може годинами стояти перед дзеркалом і шукати на обличчі прищі, пиляти нігті, розділяти вію від вії і т.д.

АМФЕТАМІН

Стимулятор центральної нервової системи, є аналогом гормонів адреналіну та норадреналіну. Амфетамін був вперше отриманий в 1887 році, але лише з 1934 року компанія “Сміт, Клайн і Френч” почала випускати його як інгаляційний фармацевтичний засіб від нежиті. Під час війни цей препарат давали американським льотчикам і морякам як засіб для зняття втоми, боротьби зі сном під час несення служби, підвищення пильності. Його широко використовували для підвищення розумової та фізичної працездатності, для лікування нарколепсії, депресивних станів, наслідків енцефаліту.

Після закінчення дії амфетаміну завжди слідують депресія і втома, похмуро-пригнічений настрій, дратівливість, озлоблення, почуття нестерпної втоми і знемоги, тривога, «внутрішній неспокій», через який, незважаючи на втому, неможливо заснути без снодійного. Тривале застосування може призвести як до психічного виснаження, що часто проявляється у вигляді психозів, так і до фізичного, у вигляді слабкості та сильного схуднення. Крім того, можливе порушення роботи нирок, печінки, зниження імунної відповіді, погіршення зору.

 “Солі для ванни”

“Сіль для ванни”- сленгова назва легалізованого наркотика, який містить аналоги мефедрону. Небезпека полягає в доступності та простоті вживання (нюхають, курять, розводять в воді та п’ють, колять у вену, втирають в слизові).

Людина “під солями” має наступні ознаки:

 • дикий погляд
 • спрага, яка викликана зневодненням
 • тривога, відчуття ніби хтось переслідує
 • дефекти мови, судомні рухи нижньої щелепи, гримаси
 • відсутність апетиту
 • галюцинації (переважно слухові)
 • жестикуляція
 • неймовірний приплив енергії
 • наявність маячних ідей (наприклад, керувати світом)
 • відсутність самокритики, брехня
 • зниження інтелектуальних можливостей

Пізніше зловживання проявляється різкою втратою маси тіла. Якщо немає доступу до наркотика, то розвивається надмірна сонливість, різке падіння настрою, суїцидальні нахили. Наявний характерний зовнішній вигляд: набряки кінцівок, одутлість обличчя, вугревий висип.

 

Канабіоди (марихуана, гідропоніка, гашиш і всі похідні конопель) і деякі види курильних сумішей «спайс»

Ознаки вживання:

 • Очі червоні, каламутні
 • Підвищений апетит, сухість у роті
 • Людина виглядає дуже веселою і в той же час спокійною, іноді навіть сонною. 

МАРІХУАНА

Марихуана (конопля) – це висушені квіти, насіння та листя рослини індійської коноплі. На вулицях її називають по-різному: план, анаша, солома, зелень, травичка, Маша, косяк, дим, бур’ян, ганжа, трава Марія Іванівна,зелені,зелений дядько,шматок ,грілка, петрушка,химко,Дагга, джа ,кріп,дурь та інші назви. Для багатьох марихуана стала чимось повсякденним. У кишенях молоді часто водиться конопля. 

Гашиш – це споріднена форма наркотику, отримана з молочного соку коноплі. Також його називають гашик, пластилін. Він діє в середньому у шість разів сильніше ніж марихуана. «Канабіс» – це назва для будь-якого з різних видів наркотиків, похідних від індійської коноплі, включаючи марихуану та гашиш. 
Незалежно від назви, чи то конопля, гашиш чи марихуана, ці наркотики є галюциногеном, тобто такою речовиною, що спотворює сприйняття навколишнього світу. Хімічна речовина, що викликає це спотворення сприйняття, називається дельта-9 – тетрагідроканабінол (ТГК). Вміст ТГК у різних знайдених партіях марихуани змінюється, проте в останні роки спостерігається загальна тенденція підвищення вмісту ТГК. 

Марихуана (конопля)– це суміш, яку отримують з висушеного листя, стебла, квіток і насіння конопляної рослини.  Марихуана або конопля зазвичай зеленого, брунатого або сірого кольору. 

Гашиш – жовто-бруната, бруната або чорна речовина, одержана з молочного соку, який сушиться і пресується у формі брусків, паличок або кульок. Під час паління як марихуана, так і гашиш дають добре знаний солодкуватий запах. Марихуана дає такі відчуття як: прискорене серцебиття, погіршення координації рухів і почуття рівноваги, а також «мрійливий», ірреальний стан розуму – кульмінація настає протягом перших 30 хвилин після прийому наркотику. Потім, з плином часу, марихуана впливає дедалі менше, і ці короткі за часом дії поступово сходять нанівець протягом 2-3 годин, але можуть тривати й більше, залежно від того, скільки наркотику було прийнято, потужності ТГК і присутності в наркотичній суміші інших наркотиків.

СПАЙС

У відповідності з описом на упаковці в склад спайсу входять шалфей, голубий лотос, гавайська троянда. Є проведені дослідження,що в порошку міститься цілий ряд канабіноїдів. 

Ознаки вживання:

 • наявні зорові та слухові галюцинації
 • втрачає зв’язок з реальністю, перестає відчувати власне тіло, може втрачати свідомість
 • може ходити кругами чи по певній траекторії, наштовхуватись на різні предмети
 • після сп’яніння- амнезії

Спочатку формується психологічна залежність. Під час вживання спостерігається припіднятий настрій, відчуття ейфорії, здається,що можливості практично необмежені. З часом при тривалих перервах відмічається депресія, нервозність, порушення з боку серцево- судинної системи, порушення функції печінки, руйнування клітин головного мозку.

Галюциногени (ЛСД, гриби, ДОП, тусібі, мускатний горіх, корінь мандрагори, гавайська троянда і похідні лізергінової кислоти), а також бутират 

Ознаки вживання:

 • Зіниці сильно розширені, очі широко розкриті.
 • Людина повністю знаходиться в неадекватному стані, галюцинації, безпричинний сміх, страх, паніка і т.д.

ЛСД

ЛСД буває в таблетках, капсулах, рідкій формі. Часто ЛСД просочують папір, який ділиться на маленькі куски- марки. Рідкий наркотик вживають разом з цукровими кубиками.

Дія наркотика може проявлятись від 20 хвилин до кількох годин- за цей період вирішується,що наркотик не діє і приймається ще,що небезпечно передозуванням.

Ефекти від вживання наркотика називаються трипами (тривають до 12 годин) залежать від настрою, самопочуття та оточуючих людей. Під впливом ЛСД загострюються і змінюються відчуття, самосприйняття, з’являються галюцинації, почуття можуть змішуватись, тому чуються кольори і бачаться звуки. Ці зміни можуть викликати паніку, страх втрати контролю, страх безумства чи смерті. В результаті вживання кислоти розширюються зіниці, підвищується температура тіла, прискорюється серцебиття та підвищується АТ, спостерігається посилене потовиділення, втрата апетиту, безсоння, тремор та сухість в роті.

В інтернеті з’явились пропозиції покупки легальних замінників ЛСД , таких як гавайська троянда, сальвія та інші. Ці речовини мають сильні галюциногенні та дисоціативні ефекти (коли тіло і розум відчуваються окремо). Однак ці речовини є небезпечними, ефект до кінця невизначений і контроль над ними не введений в законодавчу базу.

Екстазі

Метилендіоксиметамфетамін, MDMA- має унікальні психоактивні характеристики через свою здатність викликати почуття ейфорії, інтимної близькості та довіри по відношенню до інших людей, а також здатність знижувати почуття страху та занепокоєння. Ці емоційні ефекти мають дуже стійкі прояви, помітно відрізняючи та виділяючи MDMA серед інших стимуляторів та психоделіків в окрему групу емпатогенів.

MDMA зазвичай вживають перорально, у вигляді таблеток або розчинів солей MDMA (гідрохлорид, наприклад, має високу біодоступність), рідше його вживають інгаляційно, або вводять за допомогою ін’єкції.

Негативні ефекти:

 • Тенденція говорити про речі, які згодом можуть викликати психологічний дискомфорт
 • Перенапруження м’язів щелепи (тризм), покусування язика і внутрішньої сторони щік, скрип зубами (бруксизм)
 • Складність концентрації та проблеми з діями, які вимагають прямого фокусування уваги
 • Короткочасні проблеми з пам’яттю, сум’яття в сприйнятті
 • Короткочасна нездатність до ерекції та проблеми з отриманням оргазму
 • Короткочасна неможливість сечовипускання
 • Збільшення  температури тіла, гіпертермія, зневоднення
 • Можливе невелике зниження імунітету під час дії препарату.
 • Занепад настрою в момент сходу ефекту 
 • Нудота
 • Головні болі, запаморочення, втрата балансу
 • Можлива сильна депресія та втома після спаду ефекту
 • При систематичному вживанні можливі психологічні розлади, що вимагають втручання лікаря (психоз, панічні атаки
 • При вживанні великих доз можливий токсикоз печінки

Реабілітаційний центр “Відновлення” пропонує комплексне лікування наркозалежних. Ми використовуємо сучасні методики і можемо ефективно справитись з будь-яким видом наркотика.